Masiv Orjena je dio vijenca priobalnih planina Crne Gore i svakako njegov najzanimljiviji dio. Zauzima jugozapadni dio Crne Gore. Po prostoru je najveći planinski masiv na Jadranu. Smjestio se na tromedji Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine na površini od oko 400 km2. Okosnicu masiva čine grupe vrhova koje se nalaze u centralnom dijelu koji pripada Crnoj Gori. Orjen je sastavni dio Dinarskog sistema iako smjer pružanja nema izraziti pravac pružanja tipičan za Dinaride. Kraške pojave su veoma izrazite uz specifičan položaj slojeva sa pravilno rasporedjenim horizontalnim slojevima raznih debljina. Posebno impresioniraju duboke i uske vrtače., lijevci koji se vertikalno probijaju kroz slojeve.Najviši vrh Orjena, Zubački kabao, ujedno i najvisočiji vrh primorskih dinarida visok je 1894 metara.
Kako doći?
Zahvaljujući svojoj ulozi u prošlosti prilaz Orjenu je relativno lagan sa svih strana. Pristupi su mogući i sa bosanske i hrvatske strane. Ako se nalazite u Crnoj Gori a želite na Orjen onda vas svi putevi vode u Herceg Novi, grad na ulazu u Bokokotorski zaliv. Ukoliko nemate prevozno sredstvo do planinarskog doma možete i doći pješke. Sa glavne autobuske stanice u Herceg Novom vodi markirana staza kroz naselje Srbinja, Ustaničkom ulicom, dalje širokom kamenom stazom koja je nekada bila jedina komunikacija Novog sa zaledjem. Staza ulazi u crnogoričnu šumu, na njenom kraju staza izlazi na asfaltni put kod sela Kameno, gdje na raskrsnici puteva treba otići desno, u gornjem dijelu polja kod crkve Svetog Nikole možete otići prečicom koja će vas odvesti do motela Borići ili produžiti asfaltnim putem do motela odakle počinje završni uspon do planinarskog doma Za Vratlom. Na ovoj pristupnoj stazi nalazi se više izvora pijaće vode.Pristup ovom stazom traje oko 3,5 h. Zbog rekonstrukcije regionalnog puta staza je u donjem dijelu prekinuta i biće ponovo uspostavljena po završetku radova sredinom 2008.g. Ukoliko ste motorizovani, u mjestu Meljine, 2 km od centra Herceg Novog treba se uključiti na regionalni put Meljine-Trebinje. Put se trenutno rekonstruiše pa su mogući zastoji. Nakon desetak km u selu Kameno skrenuti desno i nastaviti do motela Borići. Odatle počinje markirana planinarska staza koja vodi do planinarskog doma Za Vratlom, oko 1 h. hoda. Ovdje smo opisali prilaze do doma Za Vratlom jer on predstavlja dobru polaznu tačku za sve planinarsko alpinističke aktivnosti na Orjenu. Prilaz planinuije moguć i preko Vrbanja do kojeg je najlakše stići već pomenutom cestom koja vodi od Meljina ka Trebinju, preko sela Kameno, Mokrine i Kruševice.
Smještaj
Ni Orjen ne predstavlja izuzetak u crnogorskim planinama po brojnosti smještajnih objekata.Trenutno je na Orjenu u potpunosti u funkciji samo planinarski dom Za Vratlom kojim gazduje PSD Subra iz Herceg Novog. Drugi planinarski dom koji postoji na Orjenu nalazi se na Vrbanju i njime upravlja HPD Dubrovnik se trenutno rekonstruiše.Prema potrebi i dogovoru može biti otvoren. PSD Subra trenutno radi na preuređivanju skloništa na Orjenskom sedlu u planinarski dom.Dom Za Vratlom se nalazi u južnom dijelu masiva, 7 km udaljen pravolinijski od HN, na visini od 1160. Do njega vodi markirana staza od gradske autobuske stanice, a najveći dio puta se može preći i kolskim prevozom (do Motela “Borići“). Posjeduje smještajni kapacitet od 50 ležaja, struju (preko agregata) i vodu (cisterna). Otvoren je pretežno vikendom ili po dogovoru. Predstavlja dobru polaznu tačku kako za planinare tako i za alpiniste i speleologe.
Greben Reovačke grede sa najvišim vrhom Pazua, smatra se uz Subrin amfiteatar najljepšim dijelom masiva,…
Subra je najimpozantnija stijena orjenskog masiva a može se reći i cijelog dinarskog masiva uz…