Sjeveroistočno od Podgorice proteže se skupina planina pod zajedničkim nazivom Kučke planine. Kučke planine su ograničene sa istoka i jugoistoka rijekom Cijevnom i državnom granicom prema Albaniji, sa jugozapada Ćemovskim poljem, sa zapada rijekom Morače, sa sjevera i sjeveroistoka Malom rijekom i dolinom Veruše. Reljef je bogat kraškim oblicima. Najviši vrh je Surdup, 2184 mnv. Ima 14 vrhova preko 2000 metara. U ovom masivu nalaze i 2 planinska jezera: Bukumirsko i Rikavačko jezero.
Bukumirsko jezero se nalazi u sjevernom masivu ovih planina, na oko 45 km. sjeverno od Podgorice, odnosno, 40-tak kilometara južno od Kolašina. Nadmorska visina doline u kojoj je jezero iznosi 1300-1350m. i u njoj je smješteno nekoliko katuna naseljenih u periodu jun-septembar.
Kučke planine su prilično kasno otkrivene za ljubitelje planina.Počeci alpinističkih uspona datiraju s kraja devedesetih godina prošlog vijeka kada su članovi Alpinističkog Odsjeka Beograd ispenjali više prvenstvenih smjerova.
Kako doći
Do jezera je moguće doći preko nekoliko putnih pravaca, čija je zajednička osobina veoma loš makadam na poslednjim kilometrima. Preporučuje se terensko vozilo, mada su putevi upotrebljivi i za obične automobile ( ako vam ih nije mnogo žao).
- Podgorica-Kržanja-Kastrat-Bljuštura-Bukumirsko jezero oko 45 km.
- Asfalt od Podgorice do Kastrata, dalje makadam nekih 15 km.
- Podgorica-Bioče-Veruša-Mokra-Bukumirsko jezero oko 50 km
- Asfalt od Podgorice do Toplog potoka (par kilometara od Veruše), dalje makadam nekih 5-6 km.
- Podgorica – Bioče – Brskut – Ubogi do – Bukumirsko jezero oko 40km
- Asfalt do Brskuta, a dalje, nekih 5-6 km, katastrofa makadam.
- Podgorica-Korita-Rikavačko jezero-Širokar-Mokra-Bukumirsko jezero oko 70 km.
- Asfalt od Podgorice do Korita, dalje makadam nekih 30-ak km.
Ova varijanta ima smisla samo ako se ide terenskim vozilom ili mountain bike-om zbog više nego očajnog puta.
- Kolašin-Mateševo-Veruša-Mokra-Bukumirsko jezero oko 40 km.
- Asfalt od Kolašina do Toplog potoka, dalje makadam nekih 5-6 km.
Autobus saobraća na relacijama Podgorica-Veruša, Podgorica-Kržanja i Kolašin- Mateševo, tako da u kombinacijama autobus-pješačenje, na ovo poslednje otpada 8-15 km hoda ( obično sa punim rancem na leđima ). Autobus redovno polazi iz Podgorice samo u jutarnjem terminu, popodnevni polasci i polasci iz Kolašina zavise od nevjerovatno velikog broja različitih faktora da se na njih i nije baš najpametnije osloniti.
Smještaj
U dolini postoji mnogo pogodnih mjesta za logor, sve u zavisnosti od doba godine, umora ili želje za (a)socijalizacijom kampera, od samih katuna i njihove neposredne okoline, do livada između vrhova Torač i Pasjak. Izvora sa pijaćom vodom ima u sasvim zadovoljavajućem broju. Pošto nema planinarskih domova ili uređenih bivaka, potrebni su šatori.
Pasjak je markantni vrh koji se uzdiže na istočnom kraju doline, maltene u samom središtu…
Surdup je najviši vrh u regionu. Njegova visina iznosi 2184m i ima karakterističnu sjevernu stijenu…
Štitan je veoma čest toponim u Kučkim planinama. Lokalno značenje ove riječi bi trebalo da…
Ovo je posladnji vrh u grebenu Đebeza – Torač i ima nekoliko imena. Osim zvaničnog…
Velji vrh počinje ili zatvara ( zavisi sa koje se strane gleda ) krug oko…