Komovi su veći planinski masiv u istočnom dijelu Crne Gore, gotovo uz samu granicu sa Albanijom. Masiv Komova proteže se u pravcu JZ-SI, u dužini od oko 7 km.Najviši predjeli sastoje se od dva izrazita grebena koja se protežu skoro paralelno. Ova dva grebena razdijeljena su velikom krševitom uvalom Medjukomlje.Istočni greben predstavlja Vasojevićki Kom (2460 m) a na zapadnom grebenu ističu se dva dominantna vrha Kučki Kom, ujedno i najviša tačka ovog masiva (2484) i Ljevorečki Kom, poznat još pod nazivom Sjeverni vrh.Sa alpinističkog stanovišta stijene Komova nijesu posebno interesantne, naročito ne u ljetnjem periodu.Odlikuju se velikom krušljivošću i razlomljenošću i dosta su obrasle travom. Za zimski alpinizam pružaju znatno više mogućnosti. Visina stijena se kreće od 200-500 m.Alpinisti su Komove počeli posjećivati 50-ih godina prošlog vijeka.Uglavnom, bili su to alpinisti iz Srbije, Hrvatske i Bosne. U zimu 1967 g. Zvone Blažina i Dušan Močilnik vrše prvo i zasad jedino zimsko ponavljanje dijademe (priječenje Komova: Vasojevićki Kom- Bavani-Carine-Kom Kučki-Medjukom-Ljevorečki Kom)
Kako doći?
Do Komova možete doći iz pravca Kolašina, Andrijevice i Podgorice. Svi prilazni pravci vode ka prevoju Trešnjevik , na putu Kolašin-Andrijevica, odakle treba još par km do podnožja planine. U Kolašinu je potrebno odvojiti se ka Mateševu, varošici udaljenoj 10 km od Kolašina.Na raskrsnici u Mateševu skrenuti lijevo i preko Bara Kraljskih, uskim krivudavim asfaltnim putem kroz prelijepe predjele i bukove šume doći do prevoja Trešnjevik (1570 m), da bi kod kafane skrenuli desno na dobri šumski put, još par km do visoravni Štavna u podnožju Vasojevićkog Koma, koja je najbolja polazna tačka za sve planinarsko alpinističke aktivnosti na Komovima. Ukoliko se nalazite u Podgorici a želite na Komove, i pritom želite izbjegnuti ljetnje saobraćajne gužve u kanjonu Morače, onda se sa magistralnog puta u mjestu Bioče, 10 km od Pg, odvojite na putni pravac za Lijevu Rijeku i Verušu (uski asfaltni put sa milion krivina, ne preporučuje se u zimskim mjesecima) koji će vas odvesti do Mateševa odakle dalje već opisanim putem.Napomena: poslednji kilometri prilaznih pravaca iz Kolašina i Andrijevice prevoju Trešnjevik svake zime su neprohodni po više mjeseci. Takodjer, valja znati da putnim pravcem Kolašin-Andrijevica ne saobraća niti jedan autobus.
Smještaj
Na visoravni Štavna postoji više mogućnosti za smještaj. Tokom ljetnjih mjeseci možete kampovati, prostora ne može da fali, ili se smjestiti u eko katunu, novosagradjenom smještajnom objektu sa petokrevetnim bungalovima i restoranom.Najam jednog petokrevetnog bungalova staje 25 evra dnevno. Takodjer, moguće je prespavati i u kolibi-skloništu PD Željezničar.Ako se zadesite zimi na Komovima, osim kolibe Željezničara, moguće se smjestiti i u nekoj od koliba u katunima koje domaćini ostave otključane tokom zimskih mjeseci. Za smještaj u eko katunu tokom zimskih mjeseci potrebno je prethodno se najaviti. Na Štavnoj postoji više izvora pitke vode.
Kom Vasojevića posjeduje izrazito dugu zapadnu stijenu i nešto užu sjevernu stijenu. Na mjestu gdje…