U podnožju padina Lovćena, na dnu najljepšeg zaliva Mediterana, smješten je Kotor, grad bogate kulturne tradicije i jedna od najbolje sačuvanih srednjovjekovnih urbanih cjelina ovog dijela Mediterana. Dvije hiljade godina njegove istorije ostavile su tragove u svakom kamenu njegovih zgrada, kula, trgova i zidina, na umjetničkim slikama, freskama, u zapisima na kamenu i papiru, u svim portalima i njegovim uskim ulicama. Kao rijetko gdje , u Kotoru su sačuvani tragovi minulih epoha . Zbog jedinstvene mješavine različitih kulturnih uticaja Kotor je 1979. godine upisan u spisak svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a .
Za one koji bi voljeli da spoje uživanje u kulturi, arhitekturi , istoriji i tradiciji koju Kotor pruža, festivale i karnevale, kupanje i sunčanje i malo penjanja na opremljenim sportskim smjerovima, onda je Kotor definitivno Vaš izbor! Umalo da zaboravim.Nad Kotorom dominira južna stijena vrha Pestingrad, oko 300-350 m. visine. Nema ispenjanih smjerova! Vjerujem da bi penjanje u ovoj stijeni pružilo nezaboravan užitak sa pogledom na Bokokotorski zaliv.
Tokom ljeta 2005. austrijski penjači iz Insbrucka uz assistenciju domaćih opremili su 15 sportskih smjeri na tri lokacije u Kotoru. Ono što je zajedničko za sve lokacije, jeste da su smjerovi većinom odlično opremljeni sa lijepljenim klinovima.
Iznad autobuske stanice
Nalazi se jasno vidljiv žuti amfiteatar. Ovo je mjesto sa najtežim smjerovima, ima ih 4 i nalaze se u lijevom krilu amfiteatra.Težine su od VI-VIII. Stijena je odličnog kvaliteta, smjerovi su dužine 15-20 m. Do stijene koja je lako vidljiva sa stanice dolazi se izrazitom vododerinom.Iako stijena izgleda blizu, dobro ćete se oznojiti dok dodjete do nje.
Sv.Stasija
Lijep pristup, lijep ambijent i jos lakši smjerovi. Vrijedi ih obići, zalazak sunca i cijela Boka odozgo izgledaju mnogo lijepo. Naselje Sv. Stasija, na kraju Dobrote kod crkve Sv.Eustahija skrenuti ka brdu, a zatim lijevo pa pratiti put koji lagano zaokreće na desno vraćajući nas opet iznad tornja crkve. Na tom mjestu od glavnog puta koji prolazi kroz naselje odvaja se manji i uži asvaltni put, okomito naviše, pratiti ga do poslednjih kuća (oko 200m) od kojih krenuti na levo i naviše preko sipara ka izrazitim pločama (možete pitati ljude u kući). Ovdje ima 7 smjerova, pet grupisanih (težine oko II-III i visine od 10-20m) i još dva malo dalje lijevo (težine oko III-IV i visine 20-30+m).
Ljuta
Naselje koje se nalazi u nizu posle Sv.Stasija prema Perastu. Iza restorana Stari Mlini nalazi se most i prostrani parking. Treba krenuti uzbrdo lijevom stranom vododerine, pratiti bijeli sipar sa velikim oblucima, uzbrdo i nalijevo sve do „vrata“ u stijeni kroz koja voda i dolazi iz viših djelova brda i od kojih počinje bijeli sipar. Od „vrata“ smjerovi se nalaze desno, našli smo dva ocjene II-III visine oko 20m.