Greben Reovačke grede sa najvišim vrhom Pazua, smatra se uz Subrin amfiteatar najljepšim dijelom masiva, a uz to i najdivljim. Na Reovačkoj gredi alpinistički je zanimljiva južna strana, naročito dio ispod Pazue, njenog glavnog vrha. Litice su malo gdje u potpunoj vertikali, previsa skoro da i nema. Stijene su većinom kompaktne, bez oborinskih voda. Procijenjena visina stijene je oko 400 m. u zoni desno od južnog kuloara. Nemamo podataka da su na Reovačkoj gredi izvođeni alpinistički usponi.
Kako doći, pristup i silazak
Reovačka greda kao jedan od udaljenijih krajeva Orjenskog masiva, nepristupačna i daleka od uobičajenih planinarskih staza rijetko je posjećena. Ovoj stijeni se može prići iz nekoliko pravaca. Prilaz od planinarskog doma Za Vratlom, markiranom stazom do Orjen sedla za oko 5 h hoda, je najduži i najteži pristup. Prilaz od Vrbanja, je kraći i lakši pristup jer od mjesta gdje se završava asfalt ima još 11 km lošeg makadamskog puta do Orjenskog sedla ili oko 2,5 h hoda. Obadva prilazna pravca spajaju se na Orjen sedlu. Sa Sedla se valja uputiti austrougarskim makadamskim putem prema Crkvicama. Tek nakon sat silaska treba obratiti pažnju da se primjeti početna markacija koja se sa puta odvaja lijevo, nadole i kroz gustu bukovu šumu vodi prečicom do Reovačkog dola. Ako je kojim slučajem ipak prođete – ništa strašno, produžite još koji kilometar do raskrsnice i skrenite lijevo, šumskim putem za Reovački do. U obje varijante izaći ćete na jugoistočni rub Reovačkog dola. Markacijom od puta do dola ima nešto više od pola sata. Iz smjera Crkvica stiže se do iste tačke za 1, 30 h kombinacijom kolskog i pješačkog puta, slijedeći markacije. Prilaz iz sela Crkvica je ujedno najlakši i najbrži pristup Reovačkoj gredi.
Pristup podnožju stijene moguć je iz najdonjeg reovačkog dola markiranom stazom koja prolazi ispod sipara južnog kuloara. Iz dola do podnožja stijene stiže se za oko 40 min.hoda.
Silazak sa vrha grebena markiranom stazom u podnožje stijene.
Smještaj
Kako Orjen kao planina nije bogata izvorima pitke vode, tako i spavanje u planini treba tome prilagoditi. Za one koji hoće penjati u stijenama Grede ili planinariti po ovom prostoru a vole nešto komforniji smještaj onda preporučujemo dom na Orjen sedlu, za one kojima je bitna blizina stijene i lakoća pristupa onda je najbolje spavati ispod same stijene,tj. ispod južnog kuloara, do kojeg vodi markirana staza, jer se na dnu siparišta ispod ovog kuloara nalazi izvor koji nikad ne presušuje – Studenac. Istina, na ovom mjestu moguće je postaviti tek nekoliko šatora. Više informacija o objektima za smještaj na Orjenu možete dobiti na www.subra.users.cg.yu
Svi podaci preuzeti su iz vodiča Orjen, autora Željka Starčevića, PSD Subra, Herceg Novi, kojem se ovim putem zahvaljujemo na dostavljenim informacijama.